search
top

Rakı ve Rock

2007’de ünlü Kentucky viski markası Jack Daniels’in İstanbul’da gençler arasında düzenlediği müzik yarışmasını Rakı adlı rock grubunun kazanması anlamlıydı. Rakı ile rock arasındaki ses benzeşmesini zekice vurgulayan bu grup daha sonra adını değiştirdi. Ama çok geçmeden Rakı adını taşıyan bir başka rock ekibi ortaya çıktı: Kokoteks Ltd (2010) albümün kapağında Osmanlıca rakı ilanı kullanarak grubun ezoterik havasına boyut katmışlardı. Babayani grubu ise Rakı Balık (2009) adlı ilk albümünde rock ile rakı kültürü arasında ilginç bir paralellik kurdu. Gösterişsiz, özentisiz anlamına gelen babayani sözü rakı jargonunda derviş edalı kişilerin sıfatı olarak kullanılmaktaydı. Bir başka örnek olarak Sahte Rakı The Blues Band gösterilebilir. Rock & roll ve blues klasiklerini başarıyla yorumlayan grup adındaki “sahte rakı” esprisine uygun neşeli repertuvarıyla ilgi çekti. Günümüz gençliğini peşine takan yeni rock’un rakı ve meyhaneyle ilişkisini en belirgin biçimiyle akımın ağır toplarından Duman’da buluruz. 1999’da İstanbul şarkısında “Bu şehir rakıyla yaşar” diyen Duman, hit şarkısı Bu Akşam’da şunları söyler:

Kendime geldim geleli dostlar, olamam kimseye düşman 

Bir şüphem yok kefenim sağlam, içerim ben bu akşam 

Ermeni kilise korosundan Türk sanat müziğine uzanan derin müzik bilgisini gotik rock ile buluşturan Hayko Cepkin de meyhane havasını ana akıma taşıyan genç müzisyenler arasında yer alır. Rock camiasındaki nadir kadın şarkı yazarlarından Nazan Öncel’in şarkıları ise rakı kültürünün temelindeki dervişane hümanizmin izlerini taşır.

Bütün bunlara Orhan Gencebay ve Erkin Koray’dan sonra popüler kültürde üçüncü kez Baba unvanıyla ödüllendirilen arabesk şarkıcısı Müslüm Gürses’i eklemek gerekir. Gerek blues’u çağrıştıran sesi, gerekse hali tavrıyla rock müzisyenlerini etkisi altında bırakan Müslüm Baba, sonunda rock tandanslı bir albüm yapmaya ikna edildi; Aşk Tesadüfleri Sever (2006) albümünde şair-yazar Murathan Mungan tarafından seçilen Bob Dylan, David Bowie, Leonard Cohen, Serge Gainsbourg, Björk, Garbage, Haris Alexiou şarkılarını özel olarak yazılmış Türkçe sözlerle yorumladı.

 

Rakı Kitabı‘ndan alınmıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

top